راز دره سیلکون

  در شمال کالیفرنیا و در جنوب خلیج سانفرانسیسکو از منلو‌پارک و پالوآلتو تا سانی‌ویل، و سن‌حوزه در منطقه‌ای که به دره سیلیکون معروف شده است مرکز اصلی شرکت‌های معتبری هم‌چون گوگل، یاهو، فیس بوک، اراکل، سیسکو، و غیره، جلب نظر می‌کنند. همه این شرکت‌ها یک وجه اشتراک دارند: پیدایش و رشد همه آن‌ها به فناوری نیمه‌هادی‌ها باز می‌گردد، نیمه ‌هادی‌ها با استفاده از سیلیکون موجب توسعه تراشه‌های کامپیوتری شدند که به دنبال آن  سخت افزارتوسعه پیدا کرد و به شکوفایی نرم‌افزار انجامید. این شرکت‌ها به طور عمده به توسعه سیستم‌های نرم افزاری و کاربردی مشغول‌اند تا دستاوردهای آنان ما را به فراسوی عصر اطلاعات رهنمون شود.

دره سیلیکون سال‌ها است عرصه نوآوری و توسعه فناوری‌های پیشرفته است و بر اقتصاد جهانی تاثیری شگرف گذاشته است در این رابطه دانشگاه‌های معتبری هم چون استنفورد و برکلی نیز در این منطقه بدون تردید نقش مهمی ایفا کرده‌اند. راز دره سیلیکون چیست؟

تب کارآفرینی در دره سیلیکون در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد میلادی رونقی بیش از پیش پیدا کرد و موجب شد که دره سیلیکون به عنوان یک مرکز توسعه اقتصادی در زمینه فناوری‌های پیشرفته به ویژه فناوری اطلاعات و ‌ارتباطات، رونقی روز افزون بگیرد ولی این رونق ناشی از ژرف اندیشی پیشگامانی در نیمه اول قرن بیستم در شمال کالیفرنیا بود. یکی از این افراد فردریک ترمن (Fredrick Terman) فارغ‌التحصیل و استاد برجسته مهندسی برق در دانشگاه استنفورد بود. ترمن ارزش فناوری را درک کرده بود اما مهمتر این بود که او فهمیده بود برای استفاده از پتانسیل و توان بالقوه فناوری باید آن را با اهداف و مدل‌های تجاری آمیخته کرد. ترمن به دو تن از دانشجویانش (در رشته مهندسی برق) به نام های ویلیام هیولت و دیوید پاکارد وامی به مبلغ 538 دلار اعطا کرد تا کار خود را روی توسعه یک ارتعاش سنج با فرکانس متغییر که موضوع پایان نامه دوره کارشناسی ارشد هیولت بود، آغاز کنند. آن دو در سال 1937 در محل یک گاراژ در خانه شماره 367 خیابان آدیسون در شهر پالوآلتو در شمال کالیفرنیا شرکت خود را با سرمایه 538 دلار تاسیس کردند، تاسیس این شرکت به تولد دره سیلیکون و آغاز یک رشد بی پایان انجامید که به تاسیس ده‌ها و بلکه صدها شرکت در زمینه فناوری‌های پیشرفته انجامیده‌است از جمله همان اولین شرکت یعنی شرکت هیولت- پاکارد (hp)  به یکی از غولهای سخت افزاری تبدیل شده است که تاکنون فقط صدها میلیون دلار به دانشگاه استنفورد کمک‌های بلاعوض اعطا کرده است.

پس از جنگ جهانی دوم پروفسور ترمن ایده تاسیس پارک صنعتی استنفورد را از طریق اجاره بخشی از زمین‌های دانشگاه به شرکت‌های دارای فناوری پیشرفته مطرح کرد و پارک فناوری استنفورد به عنوان اولین پارک فناوری جهان در سال 1954 تاسیس شد. تاسیس این پارک موجب توسعه و رشد دره سیلیکون به عنوان یک کانون اصلی توسعه فناوری‌های پیشرفته و تجاری‌سازی آن‌ها شد در این کانون یک اکو سیستم کامل از تولد ایده‌های خلاقانه و نوآورانه تا تبدیل آن‌ها به محصولات تجاری، شکل گرفت.

عامل دیگری که موجب رونق دره سیلیکون شد، راه اندازی مراکز پژوهش و توسعه در این منطقه است. در سال 1956 ویلیام شاکلی با همکارانش در آزمایشگاه‌های بل، ترانزیستور را اختراع کردند، شاکلی سپس در پالوآلتو شرکت ترانزیستور شاکلی را تاسیس کرد که با حمایت‌هایی که از آن به عمل آمد به شکل‌گیری ‌ده‌ها شرکت دیگر نظیر اینتل و غیره انجامید، موسسات معتبری هم چون ناسا و شرکت‌های بزرگی نظیر آی بی ام، زیراکس، ... ، نیز در دره سیلیکون مراکز پژوهش و توسعه تاسیس کردند که موجب توسعه تکنولوژی و تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و کارآفرینی گردید.

در طول دهه هفتاد میلادی تولد رایانه‌های شخصی، تحولات عظیمی را در دره سیلیکون ایجاد کرد. استیوجابز و استیووزنیک در یکی دیگر از اسطوره‌های کار در "گاراژ" شرکت اپل را پایه گذاری کردند که با نوآوری‌های آنان مسیر جدیدی در صنعت رایانه شکل گرفت.

رونق فعالیت‌های فناورانه که به موفقیت‌های تجاری بزرگ انجامید از اواخر دهه هفتاد توجه سرمایه‌گذاران را به این گونه فعالیت‌ها جلب کرد که به نوعی سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز انجامید و موجب شد که دره سیلیکون عنوان مشهور خود را کسب کند. در دهه هشتاد حدود هشت هزار شرکت فناوری محور و دانش بنیان در دره سیلیکون تاسیس شد و استراتژی جدیدی شکل گرفت و  یک " اکوسیستم" کامل را برای خود خلق کرد که پس از طی چند دهه هم چنان با شتابی روز افزون دره سیلیکون کانون توسعه تکنولوژی و تجاری سازی آن‌ها است.

امروزه کار در دره سیلیکون به یک چارچوب سازماندهی اجتماعی در تمام سطوح تبدیل شده است و هم چنان در چرخه یک اکوسیستم کامل حرکت می‌کند. استعدادهای برتر که در استنفورد، برکلی، و سایر دانشگاه‌ها معتبر به دستاوردهای نوآورانه در زمینه توسعه تکنولوژی دست می‌یابند با ثبت این دستاوردها به عنوان اختراع مورد توجه سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر که در دره سیلیکون به رصد دستاوردهای نوآورانه و اختراعات مشغول هستند، قرار می‌گیرند آنان با تامین سرمایه لازم موجبات تجاری سازی و تولید صنعتی این محصولات آکادمیک و آزمایشگاهی را فراهم می‌کنند، این سرمایه گذاری‌ها در قالب تاسیس شرکت‌های نوپا که با مشارکت سرمایه‌گذاران و صاحبان تکنولوژی شکل می‌گیرند، صورت می‌پذیرد. سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر ممکن است در ده مورد سرمایه‌گذاری، در نه مورد با شکست مواجه شوند و شرکت نوپا نتواند در بازار رقابت به جایگاهی مطلوب دست پیدا کند ولی یک مورد موفقیت ممکن است موجب افزایش ارزش شرکت و سرمایه‌گذاری انجام شده تا صد برابر و بلکه هزار برابر شود شاید بارزترین نمونه از این دست شرکت گوگل قابل ذکر باشد که به عنوان یک شرکت نوپا شروع به کارکرد و به ارزش چندین میلیارد دلاری رسیده است، مثال‌های متعدد دیگری نیز از این دست وجود دارند. معمولا یک شرکت نوپا که با سرمایه‌گذاری مخاطره پذیر شروع به کار کرده‌است در صورت موفقیت به یک شرکت سهامی عام تبدیل می‌شود و سهام آن در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد و یا ممکن است توسط یک شرکت بزرگ خریداری شده و در آن شرکت جذب و تحلیل شود، و این چرخه هم چنان ادامه دارد.

دره سیلکون در جوار دانشگاه استنفورد روزگاری یک منطقه کشاورزی خوش آب و هوا بود که در بهاران به شکوفه‌زاری به تمام معنی تبدیل می‌شد، ولی اکنون قلب شکوفه‌زاری فناوری‌های پیشرفته است که از یک سو به عنوان یک کانون کار‌آفرینی موجب خلق ثروت و از سوی دیگر وسیله توسعه دستاوردهایی است که موجب ایمنی و خرسندی در زندگی می‌شوند. شاید راز دره سیلیکون در اکو سیستم کامل آن نهفته باشد.

 

یحیی تابش

به نقل از خبر نامه دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی 

/ 0 نظر / 26 بازدید